ГПЧЕ ''Алеко Константинов'' град Правец Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ГПЧЕ ''Алеко Константинов'' град Правец Форум


 
ИндексГалерияПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Има ли място за различните в нашия свят?!

Go down 
+7
ВежливиятЛОС
gimli
Mario Stanchev
биги
Sword of Art
viks
Evie
11 posters
Иди на страница : 1, 2, 3  Next
АвторСъобщение
Evie
Редовен потребител
Редовен потребител
Evie


Брой мнения : 130
Age : 32
Местожителство : Reality
Registration date : 27.11.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeСря Дек 17, 2008 11:33 pm

Приемаме ли различните от нас хора? Или сме се вглъбили в собствения си свят и не допускаме никой в него? А може би несъзнателно страним от тях? Възможно ли е да затворим очите си за това и да потърсим нещо, което ни свързва с тях? confused
Щом дискриминираме хората заради пола, народността и материалния им статус, какво остава за физически им недъзи и житейски несгоди? Rolling Eyes Вместо да им подадем рамо, ние ги смазваме... Neutral Иска ми се да бъдем по-толерантни, по-добри. Нека всеки път, когато срещнем някой различен, си припомним, че има нещо, което ни свързва - всички сме хора. Нека се поставим на тяхно място и обмислим как бихме се чувствали. Тогава нещата изглеждат по друг начин, нали?
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeЧет Дек 18, 2008 12:59 pm

Що се отнася до физическите недъзи, не са проблем за мен що се отнася до общуване, лошото е, че понякога несъзнателно отбягваме хора, които са жертви на такива, от страх да не ни личи какво впечтление ни правят проблемите им (особено ако се набиват на очи) ... Ако говорим иначе за хората, различни като поведение, прическа или начин на обличане, също не е критерий ... Пък и аз си падам по тези, които искат да са различни, в крайна сметка - по дрехите посрещат, по ума изпращат ... Какво значение има дали има осем пиърсинга или осемнайсет... ако е човек като човек, все си струва да го опознаеш Wink
Върнете се в началото Go down
Sword of Art
Сеньор
Сеньор
Sword of Art


Брой мнения : 163
Age : 33
Registration date : 25.11.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeПет Дек 19, 2008 3:16 pm

Хм, добра тема... Браво на авторката. Иначе по въпроса - лично аз винаги съм имал проблеми с толерантността през всички години на съзряването си. Като начинаещ пубер съм изпитвал немалко пъти неприязън към цигани, турци, араби, хомосексуалисти... Всичко естествено е било първосигнална реакция основана на социално - исторически дадености и стереотипи, вкоренени в съзнанието на българина в следствие на много фактори. Смятам, че към днешна дата съм съумял да се преборя с тези си привички. Това са неща, с които не се гордея, но които никога не бих отрекъл... Колкото и да се старая, обаче, не мога да преодолея откровената си омраза към циганите (не роми!) по простата причина, че те са си неконтролируеми и безнаказани...
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeПет Дек 19, 2008 4:30 pm

Що се отнася до расови различия, не бих казала, че ми прави впечатление дали човекът срещу мен е от различна раса (стига да не откривам видимата му неприиязън към хигиенните навици, поведение, отношение, речник, навици). Лично аз съм имала съученичка, която беше турска циганка, умираше от срам заради това, но определено си струваше повече като момиче, човек и ученичка от много българи в класа ми по онова време. Твърдя го смело, защото расата не определя принципите на хората. Никой не може да обвини 4-годишно циганче, затова, че краде просто защото ако не се върне с пари, го спукват от бой, нали? Приемствеността между поколенията гради характерните черти на расите.
Върнете се в началото Go down
Evie
Редовен потребител
Редовен потребител
Evie


Брой мнения : 130
Age : 32
Местожителство : Reality
Registration date : 27.11.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeПет Дек 19, 2008 6:18 pm

Преди време не правех разлика между българи, цигани, турци... Още от малка са ме възпитавали да не разделям хората според етническата им принадлежност. Също така живея в квартал "Север" ("Саранск"), където, както всички знаем, е нещо съвсем нормално да се разминаваш с цигани, затова съм свикнала с присъствието им. И като капак на всичко това - учех в ОУ "Васил Левски", където преобладаващата част от учениците са именно те - циганите. Имам много познати сред тях, някои дори са ми били приятели (забележете - приятели!). Сигурно се питате защо пиша в минало време. Ами, защото се оказа, че същите тези, които не дискриминирах, правят разлика между българи и цигани. Българи се биеха, а циганите стояха и гледаха безучастно. Попитах ги: "Защо не направите нещо? Ако бяха цигани, щяхте да им помогнете, нали?" Отговорът беше: "Има разлика..." Оттогава мнението ми коренно се промени. Щом те ни смятат за различни, защо ние да ги приемаме като равни? Естествено това не може да приобщи всички цигани, но вече имам едно наум и предпочитам да страня от тях...

Sword of Art, пише се вследствие и обаче не се огражда със запетайки. Wink Ако искаш, виж тук Arrow https://gpchepravec.bulgarianforum.net/forum-f9/topic-t39.htm И се радвам, че оценяваш темата. sunny
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeПет Дек 19, 2008 7:05 pm

Няма българи, турци, цигани, арменци, помаци, испанци, португалци, гърци, китайци, монголци, негри, индианци и т.н... Има хора! Това, че в днешно време повечето сме лоши хора по един или друг начин, е наш собствен проблем! Човек не трябва да има едно наум що се отнася до конкретната раса, а що се отнася до хората! Вижте, че вече никому не може да се вярва:
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2779&sectionid=2&id=0000503
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2125&sectionid=2&id=0000402
http://www.dnes.bg/article.php?id=55607
http://www.crime.bg/%D0%B8%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8/2863/

... pale
Върнете се в началото Go down
Sword of Art
Сеньор
Сеньор
Sword of Art


Брой мнения : 163
Age : 33
Registration date : 25.11.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeПет Дек 19, 2008 7:06 pm

Благодаря за поправката. Понякога слагам запетайки повече от необходимото Razz . А относно мнението на Вики - когато говорим за дискриминация спрямо цигани, тя в никакъв случай не е на расова основа по простата причина, че сме от една и съща раса с тях - индо-европейска. В случая става дума за етническа нетолерантност, която специално в техния случай си е направо заслужена по мое мнение.
Върнете се в началото Go down
Evie
Редовен потребител
Редовен потребител
Evie


Брой мнения : 130
Age : 32
Местожителство : Reality
Registration date : 27.11.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeСъб Дек 20, 2008 6:58 pm

Аз също имам навика да слагам запетайки и тирета повече, отколкото трябва. No Дано все някога се преборя с това...

Вики, смятам, че те са го заслужили. Има една поговорка: "Каквото сам си направиш, никой друг не може да ти го направи." Преди не бях предубедена, но те самите ме промениха. Когато някой говореше против тях, ги защитавах. Но щом те самите се определят като различни, какво остава за останалите? Не може ти да се приемаш като различен, а да очакваш другите да те приемат като равен.
Що се отнася до хората като цяло, то винаги трябва да сме нащрек. За съжаление, ставаме все по-злобни, завистливи и жестоки... No
Върнете се в началото Go down
биги
Редовен потребител
Редовен потребител
биги


Брой мнения : 94
Age : 32
Registration date : 28.11.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeСъб Дек 20, 2008 7:21 pm

Щото вас ви влиза в работата сегашното състояни, никой не съм видял да се е вгълбил да проумее на какво аджеба се дължи отношението на циганите към българите и обратното, защо има деление и изолация. Ама всички са готови да цитират майн кампф, да мрънкат и да търпят.
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeСъб Дек 20, 2008 7:30 pm

Мойта теза може да звучи клиширано и банално, но ще се позова на цитат : "Първо сме хора, после сме различни", не защитавам циганите, казвам просто да не ги слагаме под общ знаменател, нито тях, нито когото и да било друг ... не си заслужава. Ако някой е решил да бъде човек, то той е способен. Малко е необходимо да направиш добро или да покажеш, че искаш да бъдеш приятел Smile
Върнете се в началото Go down
Evie
Редовен потребител
Редовен потребител
Evie


Брой мнения : 130
Age : 32
Местожителство : Reality
Registration date : 27.11.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeСъб Дек 20, 2008 10:15 pm

Evie написа:
........Щом те ни смятат за различни, защо ние да ги приемаме като равни? Естествено това не може да приобщи всички цигани, но вече имам едно наум и предпочитам да страня от тях...

Мисля, че достатъчно ясно казах какво е мнението ми за циганите и защо. Не ги слагам под общ знаменател, просто някак вече нямам желание да ги опознавам като хора. Разочароваха ме, обидиха ме, предадоха ме... Съжалявам, но не съм в състояние да го забравя и да възвърна предишното си отношение към тях.
Ицо, ако можеш, обясни ми на какво се дължи това разделение, защото аз не мога да разбера. confused
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeНед Дек 21, 2008 12:43 pm

Иви, все едно караш Ицо да ти обясни защо хората крадат, лъжат, зарязват си децата, друсат се и пр. Няма обяснение, това е времето, всеки избира по-лесния изход от своите проблеми, защото бягството е такъв... Разбираш ли... За да си добър се изискват жертви, а за да си лош, не е нужно усилие No
Върнете се в началото Go down
Sword of Art
Сеньор
Сеньор
Sword of Art


Брой мнения : 163
Age : 33
Registration date : 25.11.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeНед Дек 21, 2008 1:58 pm

Ицак, ще прощаваш, но далеч не е задължително да познаваш "Моята борба" в основи, за да мразиш циганите! Да не говорим, че и да си я наизустил, това пак не значи, че си нацист! Може и да има свестни сред панчугите, но аз още не съм срещнал такива! От всичките си съприкосновения с тях съм стигал до извода, че са измет. Ако искаш и примери ще ти дам, но не знам дали ще ми стигне времето... И да - не искам да се поставям на тяхно място, опазил ме Бог...
Върнете се в началото Go down
биги
Редовен потребител
Редовен потребител
биги


Брой мнения : 94
Age : 32
Registration date : 28.11.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeПон Дек 22, 2008 12:04 am

Под цитиране на "моята борба" имах предвид расистки изказвания като цяло. И не ме бърка кой какви погледи има върху циганите сега, аз ви говоря, че цялата тази работа се корени в историческите ни отношения, ама няма кой да погледне назад. А без да погледнеш натам, трудно ще нагласиш посоката на напредъка към едни по-добри места.
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeПон Дек 22, 2008 12:29 am

Ицо има право ... и ако ненапълно, то поне частично според мен ... Но въпросът далеч не е дотолкова повърхностен, че да има само един отговор ... нито пък само едно решение ...
Върнете се в началото Go down
Sword of Art
Сеньор
Сеньор
Sword of Art


Брой мнения : 163
Age : 33
Registration date : 25.11.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeПон Дек 22, 2008 1:29 am

Биги, като погледнеш назад какво ще видиш? Едно племе без писменост, без държава, което от началото на своето съществуване се движи като паразит из другите държави и отказва да се развива... Все едно, аз предлагам да спрем дотук със споровете за печките, защото идеята на темата се измества май, май... Rolling Eyes
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeПон Дек 22, 2008 8:16 pm

Абе, не знам защо, Румба, не се обиждай, ама всяка тема, в която се включиш, се превръща в повод за личен дебат с някого ...
Върнете се в началото Go down
биги
Редовен потребител
Редовен потребител
биги


Брой мнения : 94
Age : 32
Registration date : 28.11.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeПон Дек 22, 2008 8:27 pm

Хей, да си имаме уважението, но цялата патаклама е основно мое дело и няма да позволя някой друг да обира славата ми!
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeПон Дек 22, 2008 8:29 pm

биги написа:
Хей, да си имаме уважението, но цялата патаклама е основно мое дело и няма да позволя някой друг да обира славата ми!

Laughing О извинявам се, монсеньор cheers cheers cheers Моите уважения cheers cheers cheers
Върнете се в началото Go down
Sword of Art
Сеньор
Сеньор
Sword of Art


Брой мнения : 163
Age : 33
Registration date : 25.11.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeПон Дек 22, 2008 8:34 pm

биги написа:
Хей, да си имаме уважението, но цялата патаклама е основно мое дело и няма да позволя някой друг да обира славата ми!

Заповядай! Laughing Доброволно ти отстъпвам и своя дял cyclops Basketball
Върнете се в началото Go down
Mario Stanchev
Напреднал потребител
Напреднал потребител
Mario Stanchev


Брой мнения : 63
Age : 31
Местожителство : по кръчмите
Registration date : 04.12.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeПон Дек 29, 2008 6:04 pm

Има ли място за различните в нашия свят?!

има - в затвора bounce
Върнете се в началото Go down
http://www.fotofama.net
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeВто Дек 30, 2008 6:23 pm

Mario Stanchev написа:
Има ли място за различните в нашия свят?!

има - в затвора bounce

ето това е прагматик lol!
Върнете се в началото Go down
Mario Stanchev
Напреднал потребител
Напреднал потребител
Mario Stanchev


Брой мнения : 63
Age : 31
Местожителство : по кръчмите
Registration date : 04.12.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeВто Дек 30, 2008 8:05 pm

даже и там нз дали има място вече Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Върнете се в началото Go down
http://www.fotofama.net
биги
Редовен потребител
Редовен потребител
биги


Брой мнения : 94
Age : 32
Registration date : 28.11.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeВто Дек 30, 2008 8:55 pm

Вече? Че кога е имало?!? Не знам защо, но в съзнанието ми веднага изплуваха пичове като Джордано Бруно и Кафка, че и мнозина гърци Neutral
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitimeСря Дек 31, 2008 3:16 am

Ами... тук епитетът "различни" придоби различен нюанс според мен Wink
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Има ли място за различните в нашия свят?! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Има ли място за различните в нашия свят?!   Има ли място за различните в нашия свят?! I_icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Има ли място за различните в нашия свят?!
Върнете се в началото 
Страница 1 от 3Иди на страница : 1, 2, 3  Next

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
ГПЧЕ ''Алеко Константинов'' град Правец Форум :: LifeStyle :: "Говорилнята" ;-)-
Идете на: