ГПЧЕ ''Алеко Константинов'' град Правец Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ГПЧЕ ''Алеко Константинов'' град Правец Форум


 
ИндексГалерияПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Винаги има какво да научим

Go down 
+6
gimli
Суматоха
Neo
биги
viks
Evie
10 posters
Иди на страница : 1, 2  Next
АвторСъобщение
Evie
Редовен потребител
Редовен потребител
Evie


Брой мнения : 130
Age : 32
Местожителство : Reality
Registration date : 27.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeНед Дек 14, 2008 3:37 pm

Винаги съм се стремяла да пиша грамотно, но много често се колебая относно правописа на някоя дума. В гимназията се набляга предимно на литературата, защото се предполага, че вече можем да пишем вярно, но без практика правилата се забравят. Забелязвам, че и по телевизията, вестниците, интернет се допускат много правописни грешки. Не знам дали се дължи на невнимание, или на незнание, но по този начин започвам да се чудя на себе си ли да вярвам или на тях?! confused Когато питам мои познати, те също не могат да ми помогнат. Някои ми казват, че ще проверят в речник, други, че ще питат родителите или учителите си, а трети ме питат: "За какво ти е да знаеш? Ще го помниш до утре и ще го забравиш." Ако сте от тези, които се интересуват от родния си език, тук може да обсъждаме въпроси, на които не можем сами да си отговорим.
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeНед Дек 14, 2008 4:44 pm

Добра темичка Wink надявам се за повечето да не важи стеснението в резултат на незнание Wink
Върнете се в началото Go down
биги
Редовен потребител
Редовен потребител
биги


Брой мнения : 94
Age : 32
Registration date : 28.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeНед Дек 14, 2008 4:54 pm

Правилата се забравят, щото серете по чатове, а не пишете както майка ви е родила.
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeНед Дек 14, 2008 5:45 pm

Ми тя мама като ме е родила аз не съм можела да пиша Smile
Върнете се в началото Go down
Neo
Сеньор
Сеньор
Neo


Брой мнения : 176
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 23.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeНед Дек 14, 2008 5:49 pm

Ей не ме предизвиквайте :Д
Върнете се в началото Go down
биги
Редовен потребител
Редовен потребител
биги


Брой мнения : 94
Age : 32
Registration date : 28.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeНед Дек 14, 2008 6:02 pm

viks написа:
Ми тя мама като ме е родила аз не съм можела да пиша Smile
Имах предвид, че се предполага от националността ви, че ще комуникирате в писмен вид на милият си език, не на някаква сгурия. Имам леката теория, че масовото писане на "латиница" е в резултат на презрение към националността си и стремеж да изглеждаме западна нация. И наистина, има едно десетина години, откакто "не мога да си настроя кирилица" не е удачно оправдание.
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeНед Дек 14, 2008 6:10 pm

Да, това уточнение звучи по-добре Smile Определено хората се оправдават с това, случвало ми се е да поправя някого в скайп (не че не допускам грешки) но оправдания от типа "ами сега бързам и не съм се съсредоточил" не вървят... даже са си жалки Wink
Върнете се в началото Go down
Evie
Редовен потребител
Редовен потребител
Evie


Брой мнения : 130
Age : 32
Местожителство : Reality
Registration date : 27.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeНед Дек 14, 2008 6:16 pm

Аз пиша на латиница. Честно казано не знам и аз защо. Сигурно, защото повечето пишат така (което не би трябвало да ми е оправдание)... Това, обаче, определено не значи, че презирам националността си. Shocked А когато поправя някого, най-често в отговор получавам: "Сега не сме в училище. Не се престаравай." Мен ме смущава това, че се пише с грешки, а не, че е на някакъв измислен език...
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeНед Дек 14, 2008 6:26 pm

Вероятно латиница се е наложила в употреба толкова много, просто защото ако някой същевременно с чата, си рови нещо из нета (клипчета, песни, информация, картинки и пр), трябва да сменя езика, на който пише и чрез латиницата това не е препятсвие Wink и аз често пиша на латиница и в определени моменти това са причините, затова ги изтъквам тук Wink
Върнете се в началото Go down
Суматоха
Модератор
Модератор
Суматоха


Брой мнения : 34
Age : 32
Местожителство : on the street of dreams
Registration date : 23.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeНед Дек 14, 2008 7:38 pm

Хах, Вики, и това не е особено оправдание. xD
Сменянето на езика става с натискането на два (даже в повечето случаи - на един) клавиша от клавиатурата, ако това е затруднение, тогава какво не е? (;
Отдавна, всъщност, почти всички хора, с които аз си пиша, използват кирилицата. Така де... когато някой започне да ми пише на латиница, трябва да е адски интересен човек, за да го издържа повече от петнадесет минути.
Върнете се в началото Go down
http://silhouetteofarainbow.blogspot.com/
gimli
Администратор
Администратор
gimli


Брой мнения : 87
Age : 32
Registration date : 22.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeНед Дек 14, 2008 8:11 pm

Доста наболяла тема. За съжаление и аз съм свикнал да пиша на шльокавица по чатовете и това се отразява на правописа ми Sad Би било добре, ако започнем лека-полека да пишем на кирилица по всичките видове чатове. Представяте ли си колко грамотни ще бъдат следващите поколения, които вместо да се учат да четат или да пишат, седят пред компютъра и пишат на латиница. Та то след няколко години няма да имаме нужда вече от кирилицата
Върнете се в началото Go down
http://gpche-pravec.com/news.php
биги
Редовен потребител
Редовен потребител
биги


Брой мнения : 94
Age : 32
Registration date : 28.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeНед Дек 14, 2008 10:36 pm

gimli написа:
Доста наболяла тема. За съжаление и аз съм свикнал да пиша на шльокавица по чатовете и това се отразява на правописа ми Sad Би било добре, ако започнем лека-полека да пишем на кирилица по всичките видове чатове. Представяте ли си колко грамотни ще бъдат следващите поколения, които вместо да се учат да четат или да пишат, седят пред компютъра и пишат на латиница. Та то след няколко години няма да имаме нужда вече от кирилицата
Какви следващи поколения те гонят, като и в момента сме на такова дередже. Което е жалко, много жалко. Още по-жалко е, когато не ти пука на какъв език пишеш, дали е грамотно и прочее, но когато объркат ш*баното ЕГН на любимият ти хамерикански актьор почваш да скимтиш.
Върнете се в началото Go down
gimli
Администратор
Администратор
gimli


Брой мнения : 87
Age : 32
Registration date : 22.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeНед Дек 14, 2008 11:41 pm

Имах предвид, че малко или много, когато се учех да пиша чатовете не бяха толкова масови и ми беше мъка да чета латиница, докато сега 7-8 годичните деца научават първо латиницата и ако остане време някоя и друга буква от кирилицата
Върнете се в началото Go down
http://gpche-pravec.com/news.php
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeПон Дек 15, 2008 3:12 pm

gimli написа:
Имах предвид, че малко или много, когато се учех да пиша чатовете не бяха толкова масови и ми беше мъка да чета латиница, докато сега 7-8 годичните деца научават първо латиницата и ако остане време някоя и друга буква от кирилицата

Дааа ! Братовчедка ми на 7 си чати с някви "свалячи" плейбои на по 8-10 години pale
Върнете се в началото Go down
Evie
Редовен потребител
Редовен потребител
Evie


Брой мнения : 130
Age : 32
Местожителство : Reality
Registration date : 27.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeПон Дек 15, 2008 3:15 pm

Реших да ви поискам помощ относно правописа на думите, започващи с О/У. Понеже те са ми слабост и бегло си спомням за някакво правило, което така и не разбрах някъде около 4 клас, ще съм благодарна, ако споделите вие как се справяте с тях. Smile
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeПон Дек 15, 2008 3:17 pm

Ами, доколкото помня, Мария Николова последно споменаваше някакви правила, които така и не запомних, но определено ми се наби в главата : Омиротворявам и Умиротворявам са дублетни форми ! cheers
Върнете се в началото Go down
Evie
Редовен потребител
Редовен потребител
Evie


Брой мнения : 130
Age : 32
Местожителство : Reality
Registration date : 27.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeПон Дек 15, 2008 3:26 pm

Аз си мисля, че сме учили, че когато става въпрос за вътрешно състояние, думата се пише с О, а за външно - с У. Например: Обичам и Усмихвам се. В същото време, обаче, ми се струва, че има много изключения. Понякога дори се съмнявам, че може да съм сънувала, че сме го учили това... Very Happy Laughing
Върнете се в началото Go down
butty
Редовен потребител
Редовен потребител
butty


Брой мнения : 89
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 28.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeПон Дек 15, 2008 4:40 pm

Evie, има някакво такова правило и аз го бях чувала в 7 клас( нали тогава течеше усилена подготовка за кандидатстване), но не съм сигурна дали важи във всички случаи Rolling Eyes
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeПон Дек 15, 2008 4:43 pm

Иви, не го приемай като забележка, защото и аз съвсем скоро го научих, но бих ти дала друг съвет :
"Обаче" не се огражда със запетаи Wink Ужасно трудно се свиква, мойта госпожа постоянно ми се кара, но постепенно, неща, с които по заблуда сме свикнали, се отстраняват cat
Върнете се в началото Go down
Evie
Редовен потребител
Редовен потребител
Evie


Брой мнения : 130
Age : 32
Местожителство : Reality
Registration date : 27.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeПон Дек 15, 2008 6:01 pm

Мм, честно казано и аз съм го виждала без запетайки (обаче). Сега се порових и открих следното:

- Със запетая се отделят вметнати изрази (предимно глаголни) като: разбира се, да кажем, надявам се, мисля, изглежда, струва ми се, тъй да се каже, напротив, обратно, от една страна, например:
„– Ти, разбира се, няма да допуснеш това.”
„– Това, мисля, е достатъчно. „

- Не се отделят със запетая от другите части на изречението думи като обаче, наистина, може би, следователно, по такъв начин, като че ли, сякаш, навярно, вероятно, очевидно в случаи като следните:
„Той обаче не изпълни обещанието си.”
„– Ти например какво ще кажеш?”

- Ако такива думи стоят в началото на отделно просто изречение, пред тях се пише запетая: „Той искаше да дойде, обаче се разболя.”
- Думи и изрази, пред които стоят съюзи както и, и то и други подобни (с ясно изпъкващ смисъл на обособени елементи в изречението), се отделят със запетая не само в началото, но и в края, ако след тях продължава същото просто изречение: „Градината, както и улицата, беше покрита с дебел слой космичен прах.” Същият израз в следващото изречение няма вметнат характер и затова не се пише запетая след него: „Градината, както и улицата бяха покрити с дебел слой космичен прах.”

Доста полезна информацийка (поне за мен). Надявам се и за вас да е такава. Вики, не виждам защо се притесняваш, че ми показваш грешката. Ако не го беше направила, сега все още щях да съм заблудена. Да живее критиката! cheers
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeПон Дек 15, 2008 6:04 pm

хаха... има само едно нещо, което е по-велико от критиката ... Самокритиката alien
Върнете се в началото Go down
Evie
Редовен потребител
Редовен потребител
Evie


Брой мнения : 130
Age : 32
Местожителство : Reality
Registration date : 27.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeПон Дек 15, 2008 6:09 pm

"На друг прощавай често, на себе си - никога." /Сир/ Suspect
Върнете се в началото Go down
viks
Почетен Потрбител
Почетен Потрбител
viks


Брой мнения : 303
Age : 33
Местожителство : Ботевград
Registration date : 02.12.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeПон Дек 15, 2008 6:24 pm

"Аз знам, че нищо не знам" /Сократ/ Smile
Върнете се в началото Go down
Omnipotence
Нов потребител
Нов потребител
Omnipotence


Брой мнения : 24
Age : 32
Registration date : 27.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeПет Дек 19, 2008 1:18 pm

прекрасна темичка Smile
Да споделя първо, че наистина не е оправдание това, че някой не може да си сложи фонетика. Аз например пиша на БДС Smile и нямам никакъв проблем!

Мм да, наистина по чатове трябва да се пише на кирилица, поне според мен.

Да отбележа също, че сестра ми е 2ри клас и пише в скайп на кирилица! Very Happy

И може би запетайките покрай "обаче" идват от английския език :p

Относно темата, искам да спомена, че НЕ ЗНАМ се пише ОТДЕЛНО! study
Върнете се в началото Go down
Evie
Редовен потребител
Редовен потребител
Evie


Брой мнения : 130
Age : 32
Местожителство : Reality
Registration date : 27.11.2008

Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitimeПет Дек 19, 2008 1:37 pm

НЕ се пише отделно от глаголите и слято с прилагателните. Например: не знам и незнаещ. Smile
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Винаги има какво да научим Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Винаги има какво да научим   Винаги има какво да научим I_icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Винаги има какво да научим
Върнете се в началото 
Страница 1 от 2Иди на страница : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Какво прави хората злодеи ?
» Какво оценявате в човека по отношение на външния му вид ?

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
ГПЧЕ ''Алеко Константинов'' град Правец Форум :: Училищен живот :: Изучавани предмети & Образователна система-
Идете на: